Neohodnotené

Schisandra plody - 50g

Skladom
Kód: 00250
Značka: Wolfberry
€3,60 €3 bez DPH

Schisandra – bobule Schisandra chinensis, alebo čínsky Wu Wei Zi (五味子, bobule piatich chutí) je zároveň kyselá, horká, sladká, pikantná a slaná. Bobule Schisandra obsahujú rôzne lignany a používa sa v tradičnej čínskej medicíne. Mnohé výskumy dokazujú jéj antioxidačné účinky a protizápalové pôsobenie. Využíva sa aj pri spomalení procesu starnutia a ako  tonikum zlepšuje sústredenie, koordináciu a výdrž.

Schisandra je jednou z najúčinnejších bylín čínskej medicíny. Je známa aj ako Wu Wei Zi, co je možné preložiť ako »ovocie piatich chutí«. A skutočne tomu tak je, pretože bobuľa schisandra má všetkých päť hlavných chutí: slanú, sladkú, kyslú, korenistú a horkú. Zároveň ľudia veria, že obsahuje “podstatu piatich elementov” (dreva, ohňa, zeme, kovu, vody).

Čo je schisandra?

Schisandra chinensis je opadavá drevnatá popínavá rastlina pôvodom z lesov Severnej Číny a Ruského Ďalekého východu. Dosahuje výšku 10 metrov a dokonale sa prispôsobila drsným klimatickým podmienkam. Na konci leta dozrievajú na rastline strapce svetle červených bobuli.

Ako funguje?

Medzi všetkými bylinkami má schisandra jednu z najväčších škál výhod. So svojimi piatimi základnými prvkami podporuje päť najdôležitejších orgánov v ľudskom tele: srdce, pečeň, slezinu, pľúca a ľadviny. Posilňuje životné dôležitú energiu známu ako Qi/či, obnovuje vitalitu a zdravie orgánov a doplňuje sexuálnu energiu. Čínski bylinkári ju používajú k liečbe kašľa, nespavosti, nevoľnosti a fyzickej slabosti.

Mnoho jéj priaznivých účinkov, známych z čínskej medicíny, bolo v súčasnosti vedecky preukázaných. Hlavne ruskí vedci mali zvláštny záujem o prínos schisandry a ľudia z kmeňa Nanai ju používali v oblastiach Ďalekého východu pre zníženie hladu, smädu a vyčerpania, pretože "poskytuje silu pre prenasledovanie soba aj celý deń bez jedla“. Tiež konzumovali schisandru pre zlepšenie nočného videnia. Ruskí výskumníci za 40. rokov preukázali, že schisandra zlepšuje fyzickú výdrž a znižuje odozvu tela na stresové faktory, ako sú popáleniny, omrzliny, infekcie a otravy ťažkými kovmi.

Schisandra je efektívnym adaptogénom, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa rôznym stresovým faktorom. Uľavuje od nervozity a ďalších psychických problémov, pomáha proti zábudlivosti a podráždenosti, zlepšuje sústredenie a koordinuje telesné pohyby.

Tiež pôsobí ako podporný prostriedok, posilňuje sexuálnu túžbu a zlepšuje kvalitu a kvantitu spermií u mužov, ale tiež zlepšuje krvný obeh a vzrušivosť mužských pohlavných orgánov.

Čo obsahuje?

Jednou z hlavných aktívnych prvkov, nachádzajúcich sa v schisandra, je schisandrin, lignan, který pôsobí aj ako fytoestrogén. Lignany sú vo všeobecnosti silnými antioxidantmi a majú protirakovinové vlastnosti. O samotnom schisandrine je dokázané, že pôsobí protivírusovo a zároveň posilňuje nervový systém a pečeň.

Ďalšími aktívnymi zložkami schisandry sú schisandrin B, γ-terpinen, gomisin, pregomisin, schisantherin A a B, angeloylgomisin Q, a rubrildilaktion. Každá z týchto látok prispieva k jedinečným, po stáročia ceneným liečivým vlastnostiam schisandry.