Neohodnotené

Mochyňa peruánska BIO - 100 g

Skladom
Kód: 00154
Značka: Wolfberry
€3,90 €3,25 bez DPH
Kategória: Sušené ovocie

Sušené ovocie je skvelou alternatívou za solené chipsy či arašidy, dokáže nahradiť sladkosti či klasickú, komerčnú „čokoládu“. Ovocie usušené na slniečku sa len tak rýchlo nepokazí, vydrží a zaženie chuť na sladké. To už vedeli starí Egypťania a neskôr aj Turci a národy žijúce na Kaukaze. Sušené ovocie si dopriavali často a s chuťou.

Mochyňa peruánská (latinsky physalis alkekengi), alebo Machovka čerešňová lieči reumu, dnu, detoxikuje, posilňuje organizmus. Má sladkokyslú chuť s príjemnou ananásovou vôňou.

Machovka pôsobí močopudne, zlepšujú látkovú výmenu a čerstvá šťava z plodov potláča svrbenie. Užíva sa aj k vylučovaniu solí kyseliny močovej pri ochorení obličiek a močových ciest, pri opuchoch. Využíva sa aj vo forme kúpeľov, ktoré pomáhajú pri dne, reumatizmu, aj pri rekonvalescencii.

Machovku môžme konzumovať aj  ako doplnok zdravej výživy.  Naše telo po jej konzumácii prijme iba nevyhnutné látky, ostatok vylúči. Má ochranný a antioxidačný účinok a užívame ju od 10 g do 40 g denne.

Machovka aj keď sa to nezdá napriek jej chuti, ale patrí medzi zeleninu.

Obsahuje vitamíny A a C, sacharidy,  ovocné kyseliny, pektíny , v 100 g asi 30 mg vitamínu C, provitamín A , vitamín B , minerálne látky, napríklad vápnik, draslík a fosfor. Obsahuje aj karotenoid physalein, triesloviny, sacharidy, organické kyseliny, v listoch sú pektínové a živicové substancie, cukor, mastný olej a tanín.