Quinoa čierna - 250g

Neohodnotené
 
Dostupnosť Skladom
€3,50
€2,92 bez DPH
   
Kód tovaru 00645
Výrobca Solia
Kategória Fazuľa, šošovica a iné
 

Táto nenáročná plodina se pestuje vďaka svojej odolnosti vo vysokohorských oblastiach už viac ako šesť tisíc rokov. Starí Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú.

Aj keď vzhľad rastliny aj spôsob použitia semien zavádza k zaradeniu mezi obilniny, v  skutočnosti sa jedná o pseudoobilninu. Výhodou pseudoobilnín je, že neobsahujú lepok a preto sú vhodné pre tých, ktorí trpia celiakiou.

Na prvý pohľad nenápadná quinoa patrí medzi výživové „bomby“. Môže se pochváliť vysokým obsahom bielkovín (od 12 do 22 percent) a pýši sa aj radom vitamínov – napr. beta-karoténom, vitamínom C, kyselinou listovou, thiamínom alebo riboflavínom. A aby toho nebolo málo, ponúka aj nezanedbateľný zdroj minerálov, obsahuje vápnik, železo, draslík, zinok alebo horčík. Vďaka vláknine je aj ľahko stravitelná. Výška obsahu všetkých hodnotných látok u konkrétnej vzorky quinoy záleží na kvalite pôdy a spôsobu obhospodarovania. Quinoa obsahuje veľké množstvo aminokyselín - vysokým obsahom týchto látok sa približuje sóji. Významný podiel aminokyseliny hystidínu je dôležitý vo výžive kojencov a malých detí.

Vyvážený podiel aminokyselín spolu s vitamínmi a vysokým obsahom bielkovín vytvára z quinoy neobvykle kompletnú potravinu.

Quinoa čierna má výrazné čierne sfarbenie. Výnimočná je svojou výraznou chuťou. Po uvarení má jemne chrumkavú orieškovú chuť. Môže sa použiť pri príprave šalátov a ako príloha k jedlám.

 
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.