Neohodnotené

Quinoa BIO - 200 g

Skladom
Kód: 00316
Značka: Wolfberry
€2,20 €1,83 bez DPH

Táto nenáročná plodina se pestuje vďaka svojej odolnosti vo vysokohorských oblastiach už viac ako šesť tisíc rokov. Starí Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú.

Aj keď vzhľad rastliny aj spôsob použitia semien zavádza k zaradeniu mezi obilniny, v  skutočnosti sa jedná o pseudoobilninu. Výhodou pseudoobilnín je, že neobsahujú lepok a preto sú vhodné pre tých, ktorí trpia celiakiou.

Na prvý pohľad nenápadná quinoa patrí medzi výživové „bomby“. Môže se pochváliť vysokým obsahom bielkovín (od 12 do 22 percent) a pýši sa aj radom vitamínov – napr. beta-karoténom, vitamínom C, kyselinou listovou, thiamínom alebo riboflavínom. A aby toho nebolo málo, ponúka aj nezanedbateľný zdroj minerálov, obsahuje vápnik, železo, draslík, zinok alebo horčík. Vďaka vláknine je aj ľahko stravitelná. Výška obsahu všetkých hodnotných látok u konkrétnej vzorky quinoy záleží na kvalite pôdy a spôsobu obhospodarovania. Aj preto sa oplatí kupovať quinou v biokvalite. Quinoa obsahuje veľké množstvo aminokyselín - vysokým obsahom týchto látok sa približuje sóji. Významný podiel aminokyseliny hystidínu je dôležitý vo výžive kojencov a malých detí.

Vyvážený podiel aminokyselín spolu s vitamínmi a vysokým obsahom bielkovín vytvára z quinoy neobvykle kompletnú potravinu.

Quinoa biela BIO je najrozšírenejším a najpoužívanejším druhom quinoy. Má svetlé žlté zafarbenie. Pripomína olúpané proso. Je rovnako vhodná do šalátov ako aj na varenie a pečenie. Pripravuje sa z nej chutná múka. Varená Quinoa BIO biela má výraznú chuť, ktorá pripomína oriešky.