Úsmev je najkrajší vtedy, ak je úprimný a ak sú za ním pekné biele zuby.

dentalnahygiena

Usmievate sa často? Ak áno, je to super. Úsmev pristane každému človeku. S úsmevom sa ľahšie začína i končí deň. Predsa však sú situácie, kedy by sme sa možno i usmievali, ale nie sme si istí našim chrupom. Možno nie je tak biely ako v reklame, alebo máme iný problém. Tak ale problémy sú na to, aby sa riešili...preto sme sa stretli s dentálnou hygieničkou Janou Turanskou, ktorá sa už niekoľko rokov venuje nielen dentálnej hygiene, ale i osvete.

 

 


Janka, aký je najčastejší problém Slovákov, čo sa týka dentálnej hygieny?
Základným problémom je to, že v starostlivosti o ústne zdravie chýba osveta. Väčšina Slovákov si stále myslí, že na ústnu hygienu stačí zubná kefka, prípadne čonevyčistí tá, " dočistí" ústna voda, lebo tak to vravia v reklame. My odborníci dávno vieme, že  iba kefka nestačí. Tou vyčistíme iba  tri plôšky zuba a zub ich má päť. Na medzizubné priestory treba použiť dentálnu niť a medzi zubné kefky vhodnej veľkosti. Povlak nejde vypláchnuť, kým ho mechanicky nerozrušíme a ochorenia zubov vznikajú len v miestach neodstráneného povlaku. Nie sú dedičné. Napriek všetkému ale nevieme dokonale vyčistiť ďasno, v ktorom sa povlak časom mení na tzv. zubný kameň a vtedy už treba vyhľadať odborníka - dentálnu hygieničku. Kombináciou správnej individuálnej a profesionálnej starostlivosti sa dá predísť vzniku ochorení v ústnej dutine- kazu a zápalu (parodontitíde). 

Jana Turanská

Venujete sa dentálnej hygiene už niekoľko rokov. Vedú rodičia deti k správnym návykom?

Ak rodič nebol vedený k správnym hygienickým návykom, nemôže ich odovzdať ani deťom. Preto treba vychovávať i rodičov.

Veľmi nevďačná téma je zápach z úst. Z čoho najčastejšie pochádza a dá sa s tým niečo robiť?
Až v 90 tich percentách je zápach z úst spôsobený neriešeným kazom, alebo zápalom ďasien pod nánosmi kameňa. Kaz vyrieši stomatológ, zápal ďasien vylieči profesionálnym hĺbkovým čistením dentálna hygienička.

Odporúčate „chemické“ bielenie zubov? Komu zaberá a komu nepomôže?
Túžba po bielych zuboch siaha i do ďalekej minulosti. Dnešná doba kladie pomerne vysoký dôraz na estetiku. Ako zdravotník, preferujem teóriu, že radšej  zdravé zuby, ako snehobiele, ale ako žena rozumiem i túžbe po bielych zuboch. V prvom rade chcem zdôrazniť, že bielenie patrí do rúk profesionála a neodporúčam veľmi domáce experimenty. Základnou podmienkou je mať výborne zvládnutú hygienu. Je zbytočné bieliť zuby u ľudí s nedostatočnou starostlivosťou. Bieli sa až po 18.tom roku života, zuby musia byť zdravé a bieliaci prípravok nefunguje na biele výplne a protetické práce.

Aké sú najčastejšie chyby pri čistení zubov?
Nevhodná, tvrdá kefka, príliš veľký tlak, nesprávna technika čistenia, môžu spôsobiť citlivosť krčkov zodratím ochrannej vrstvy zuba - skloviny. Nepoužívanie , prípadne zlá technika pri požití medzi zubných pomôcok. Tie treba použiť častejšie, ako samotnú kefku, pretože v medzi zubných priestoroch nefunguje samočistenie t.j. stieranie povlaku lícami, jazykom pri hovorení a mimických pohyboch z prednej a zadnej steny zuba.

Ústne vody sú často hlavným ťahákom v reklamách. Majú opodstatnenie? Alebo slúžia iba na lepší pocit čistoty zubov a ústnej dutiny?
Reklamy občas klamú, takže ústne vody i pasty sú nepodstatným doplnkom ústnej hygieny. Často sa im pripisuje význam, ktorý im neprináleží. Výnimku tvoria tie s liečivami, hlavne pri zápaloch, ale tieto prípravky odporúča odborník a iba na určitý čas. Ústne vody a pasty s fluoridmi, hlavne organickými ( aminfluorid), spevňujú sklovinu a má význam ich používať u detí, až pokým nezvládnu poriadne hygienickú starostlivosť, s ktorou do 6ho až 12ho roku pomáhajú rodičia a dentálna hygienička, ktorá naučí, ako sa o zuby správne starať. 

Janka, ďakujeme za rozhovor. Veríme, že vaše odporúčania našim čitateľom pomôžu. Možno sme ich aj zbavili strachu, či ostychu. Osveta a prevencia sú predsa vždy lepším riešením, ako plakanie nad rozliatym mliekom...teda v našom prípade plakanie nad boľavými zubmi.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie