Múdrosť stromov

obr1

Stromy majú neuveriteľné schopnosti a takmer magickú silu spojenú s účinkami na všetky ľudské bytosti. Stačí v sebe napríklad len na chvíľu prepnúť moderný program na ten prapôvodný, naturálne a jednoduchou technikou navyknúť našu myseľ na úplne iné pozorovanie prírody a sveta celkovo.

Náš život je aj dnes so stromom blízko spätý. Strom nám poskytuje príjemný tieň a robí nám radosť svojou krásou. Staré stromy nás ohromujú svojou majestátnosťou a mohutnosťou a lákajú nás, aby sme trávili čas v ich blízkosti. Potom nás prepadajú až spirituálne myšlienky a zvláštne vnútorný pokoj. Strom je domovom mnohých drobných i väčších živočíchov a naopak my plníme svoje príbytky voňavým drevom. Strom nám pomáha dýchať a dáva nám teplo a jedlo.

 

strom6

Na jar oblažuje naše zmysly nádhernou vôňou, aby nám za pár týždňov venoval chutné a výživné plody. Kto počúva prírodným rytmom a počká na správny čas, môže svoje telo posilniť výťažkom z pukov, kvetov, listov aj kôry.

Strom ako živý organizmus aj ako symbol nám môže v prenesenom slova zmysle slúžiť vďaka svojim vlastnostiam ako vzor a pomôcť nám k novému, oveľa bystrejšiemu a otvorenejšiemu vnímanie Zeme.

strom7

Keď sa ponoríme do starých mýtov o stvorení sveta, v mnohých sa dozvieme, že ľudia sa zrodili zo stromov. V germánskych povestiach sa rozpráva, že prvý ľudský pár Ask a Embla (jasan a jilm, muž a žena) bol stvorený z morom vyplavených kmeňov.

Pre Keltmi, bytostne späté s prírodou, boli stromy sídlom bohov. Mimoriadny význam mal pre nich dub a tis, ktoré symbolizovali smrť a zrodenie.

Starí Sumeri ako Strom života uctievali céder libanonský, dlhoveký horský strom, ktorý bol známy svojím cenným drevom a ťažkým aromatickým olejom, ktorý sa používal okrem iného aj na balzamovanie.

V Perzii bol takto uctievaný platan, strážnik - strom kráľov. Keď perzský kráľ Xerxes viedol svoju armádu v roku 480 pr. n. l. proti Grécku, údajne ho natoľko uchvátil platan v Lýdii, že svoje vojsko zastavil, stromu sa poklonil, zahrnul ho darmi a povolal záhradníka, ktorý sa potom celý život o strom staral.

strom2

 Na Sibíri patrí k šamanskej tradícii neodmysliteľne breza, ktorej korene sa dotýkajú podsvetia a  konáre neba. Pri obradoch pomáha hľadať odpovede na zásadné otázky života, vrátane liečby  chorého.

V severskej a germánske mytológii je zase breza spájaná s Freya, pani lesa a Frigg,  Odinovou manželkou.

 Všetky stromy liečia. A my sa nabudúce spoločne pozrieme, ako na to ...

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie