Stromy majú neuveriteľné schopnosti a takmer magickú silu spojenú s účinkami na všetky ľudské bytosti. Stačí v sebe napríklad len na chvíľu prepnúť moderný program na ten prapôvodný, naturálne a jednoduchou technikou navyknúť našu myseľ na úplne iné pozorovanie prírody a sveta celkovo.
Náš život je aj dnes so stromom blízko spätý. Strom nám poskytuje príjemný tieň a robí nám radosť svojou krásou. Staré stromy nás ohromujú svojou majestátnosťou a mohutnosťou a lákajú nás, aby sme trávili čas v ich blízkosti. Potom nás prepadajú až spirituálne myšlienky a zvláštne vnútorný pokoj. Strom je domovom mnohých drobných i väčších živočíchov a naopak my plníme svoje príbytky voňavým drevom. Strom nám pomáha dýchať a dáva nám teplo a jedlo.
Na jar oblažuje naše zmysly nádhernou vôňou, aby nám za pár týždňov venoval chutné a výživné plody. Kto počúva prírodným rytmom a počká na správny čas, môže svoje telo posilniť výťažkom z pukov, kvetov, listov aj kôry.
Strom ako živý organizmus aj ako symbol nám môže v prenesenom slova zmysle slúžiť vďaka svojim vlastnostiam ako vzor a pomôcť nám k novému, oveľa bystrejšiemu a otvorenejšiemu vnímanie Zeme.
Keď sa ponoríme do starých mýtov o stvorení sveta, v mnohých sa dozvieme, že ľudia sa zrodili zo stromov. V germánskych povestiach sa rozpráva, že prvý ľudský pár Ask a Embla (jasan a jilm, muž a žena) bol stvorený z morom vyplavených kmeňov.
Pre Keltmi, bytostne späté s prírodou, boli stromy sídlom bohov. Mimoriadny význam mal pre nich dub a tis, ktoré symbolizovali smrť a zrodenie.
Starí Sumeri ako Strom života uctievali céder libanonský, dlhoveký horský strom, ktorý bol známy svojím cenným drevom a ťažkým aromatickým olejom, ktorý sa používal okrem iného aj na balzamovanie.
V Perzii bol takto uctievaný platan, strážnik - strom kráľov. Keď perzský kráľ Xerxes viedol svoju armádu v roku 480 pr. n. l. proti Grécku, údajne ho natoľko uchvátil platan v Lýdii, že svoje vojsko zastavil, stromu sa poklonil, zahrnul ho darmi a povolal záhradníka, ktorý sa potom celý život o strom staral.
Na Sibíri patrí k šamanskej tradícii neodmysliteľne breza, ktorej korene sa dotýkajú podsvetia a konáre neba. Pri obradoch pomáha hľadať odpovede na zásadné otázky života, vrátane liečby chorého.
V severskej a germánske mytológii je zase breza spájaná s Freya, pani lesa a Frigg, Odinovou manželkou.
Všetky stromy liečia. A my sa nabudúce spoločne pozrieme, ako na to ...