Krehká a krásna Alžbeta Ovečková dá „dole“ aj statného chlapa.

LASKAVHRNCOCH

Niektorým športom dominujú skôr muži, ako ženy. Napríklad taký futbal. Alebo zápasenie. Alebo karate? Možno ste zachytili, že jednou z veľmi úspešných slovenských karatistiek je krásna a jemná dievčina. Volá sa Alžbeta Ovečková. Po pracovnej stránke sa stará ako finančná konzultantka o financie a manažment poistenia. Vo voľnom čase holduje karate. Zobrali sme ju na slovíčko, pretože dobré výsledky v športe sa často viažu na správny životný štýl. A teda aj na stravovanie.

 

 Alžbetka, od kedy sa venujete karate a čo vás k tomu viedlo?
Karate sa venujem od sedem rokov. Bol to môj nápad, prišla som s ním sama za otcom, pretože ma karate vždy zaujímalo. Od mala som pozerala filmy, kde boli bojovníci. Na základnej škole som sa dozvedela, že môj spolužiak chodí na karate, tak som sa hneď šla pozrieť na tréning. A to bol vlastne môj začiatok.

Kedy začali prichádzať prvé úspechy? A koľko významných ocenení sa vám podarilo dosiahnuť?
Približne po roku cvičenia si ma zobral pod svoje krídla MUDr. Martin Čulen do skupiny “A” a začala som chodiť na slovenské súťaže. V deviatich rokoch som dosiahla svoj prvý titul Majsterky Slovenska a tým sa celá moja cesta úspechov odštartovala. Neskôr som začala chodiť na zahraničné súťaže a zbierala som ďalšie skúsenosti, ale aj úspechy. Vyhrala som Stredoeurópsku ligu, v 15ich svoj prvý titul Majsterky Európy všetkých štýlov, v 17ich Majstrovstvá Európy štýlu shito-ryu vo svojej kategórii aj v kategórii senioriek. No a v 19-tich prišlo tretie miesto na Premiér lige.

To sú naozaj skvelé úspechy. Podporovala vás rodina a spolužiaci? Aké boli ich postoje? Predsa len žena a karatistka, to nie je až také časté...
Rodina ma podporovala hneď od začiatku. Maximálne. Takisto aj moje blízke okolie kamarátov. Čo sa spolužiakov všeobecne týkalo, našli sa aj neprajníci, čo ma nemali v obľube kvôli mojim úspechom. Ale ako sa vraví, úspech si treba zaslúžiť a bez “hejterov” to jednoducho nejde. Ja som si išla za svojim. Najmä ma to veľmi bavilo.

Ubránite sa na ulici vďaka karate? Napríklad ak by prišlo k nejakej kolíznej situácii?
Našťastie som sa nikdy nepotrebovala na ulici brániť, ale osobne si myslím, že pokiaľ by k tomu prišlo, tak výhodu mám v tom, že by ma možno úder neprekvapil ako „normálne“ dievčatá, ktoré sa nikdy nevenovali podobným tréningom, či športu. Ale asi by som nepoužívala žiadne zložité chmaty. Pravdepodobne by som v rámci adrenalínu, ktorý vás v takej situácii predpokladám ovládne robila to, čo by ma práve intuitívne napadlo.

Ešte stále aktívne športujete. Plánujete karate neskôr aj trénovať a vychovávať nové talenty?
Teraz som v najaktívnejšom období, som športovec Národného športového centra a Top tímu, v ktorom je napríklad aj Nasťa Kuzminová. Čo sa potenciálnej trénerskej dráhy týka, zatiaľ som nad tým veľmi nepremýšľala. Neplánujem robiť trénerku, možno ale semináre  s pokročilými karatistami by som zvážila.

Pýtať sa vás na to, ako si udržiavate svoju postavu by bolo asi zbytočné. Ale predsa len, čo dodržiavate pri strave?
Pri strave je pre mňa najdôležitejšie, aby bola vyvážená. Nedržím žiadne diéty, ale dávam si pozor na to, čo moje telo prijíma. Vyprážané a mastné jedlá jem len minimálne, môj jedálniček je vždy postavený podľa toho v akej fáze prípravy sa nachádzam. Je v ňom veľa kuracieho a morčacieho mäsa, rýb, vajíčok a zeleniny. Nie som veľmi milovník sladkého, takže si doprajem koláč možno raz za dva mesiace. Takisto nezdravé jedlá moje telo akosi nepýta. Inak sa špeciálne neobmedzujem.

Používate aj doplnky stravy? Napríklad vitamíny, minerály, alebo ako mnohí športovci, možno kĺbovú výživu.
Samozrejme, že bez doplnkov stravy by to nešlo. Ak by mal človek, hlavne športovec prijať všetko, čo telo zo stravy potrebuje dostať, musel by jesť veľa konkrétnych potravín. Vitamíny, kĺbová výživa a produkty na zdravé fungovanie tela sú u mňa na dennom poriadku. Preferujem hlavne prírodné produkty, v ktorých presne viem, čo obsahujú a sú pre moje telo prospešné.

 

Alžbetka, aké sú vaše najbližšie športové plány?
Najbližšie bojujem o miestenku na Majstrovstvá sveta. Karate sa prvý krát v histórii dostalo aj medzi olympijské športy, preto je Olympiáda v roku 2020 asi moja najväčšia méta na ktorej pracujem.

Rozhovor pripravila Martina Valachová (p.s.: Držíme Alžbetke palce)